Møtet i LF avholdes 2. desember. Ifølge vedtektene er LF et organisert fellesskap av fiskerettshavere i den delen av Lakselvvassdraget i Porsanger kommune, som fører anadrom laksefisk. På årsmøtet velges et styre på fem personer. Tre representanter velges av de private grunneierne, og to representanter pekes ut av FeFo. Det nye styret avløser interimsstyret som har vært i drift siden 2025.
Kan jeg fortsatt fiske i Lakselva?
Ja. Fisket påvirkes ikke i stor grad, men det er viktig å påpeke at LF ikke selger fiske. Det er hver enkelt grunneier som omsetter fiske på sin eiendom. Det betyr at vi fortsatt selger fiskekort på FeFo-grunn, og at disse blir tilgjengelig på Natureit.
Hvis LF ikke selger fiske, hva skal det da gjøre?
Laget har med alle sine fiskerettshavere et felles ansvar for følgende:
- Sørge for en bærekraftig og langsiktig forvaltning av Lakselva
- Sikre at fiskerettshaverne etterlever krav til felles forvaltning
- Sikre at Lakselva forvaltes og driftes som beskrevet i offentlig lovverk
- Fastsette bindende fiskeregler for hele vassdraget
- Sørge for fangststatistikk, fiskeoppsyn, overvåkning og bærekraftig økonomi, samt ha oversikt over eventuell forurensningsproblematikk i vassdraget
Videre tillegges styret i LF en del praktiske oppgaver. Herunder:
- Være det naturlige kontaktpunktet for medeierne
- Arrangere årsmøte, avgi årsmelding med regnskap og utarbeide budsjettforslag
- Foreta midtsesongevaluering
- Innkreve årlig forvaltningsavgift
- Utarbeide forslag til kvoter, redskapsbegrensninger og fastsette fisketider
- Utarbeide forslag til driftsplan og handlingsplan i tråd med årsmøtets vedtak
- Utarbeide forslag til forvaltningsavgift
- Vedta komiteer og utvalg
- Utarbeide forslag til justerte andeler innenfor rammen av forskrift om pliktig organisering av vassdrag med anadrom laksefisk og vedtektene for LF
Bakgrunn
Som del av bruksordningsprosessen som har pågått i Lakselvvassdraget, ble det fra og med 10. februar 2025 i jordskifteavgjørelse innført midlertidige bruksordningsregler for Lakselva. Endelig avgjørelse om bruksordning med etablering av et lag med vedtekter kom i mai. I denne avgjørelsen ble det utpekt et interimsstyre.
Jordskifteretten utpekte medlemmene i interimsstyret, og for FeFo ble Markus Stock og Egil Liberg (begge utmarksforvaltere) utpekt som styremedlemmer. Videre ble Ingvar Seland (styreleder), Gunnar Lillebo og Harald Johansen utpekt for å representere de andre grunneierinteressene i Lakselva. I den avsluttende avgjørelsen til Jordskifteretten (trådt i kraft 1. juli 2025), ble det fastsatt vedtekter for LF. Disse vedtektene definerer LF og LF sitt styrets arbeid, som beskrevet tidligere.
Hvordan er LF organisert?
Lakselva er delt inn i 10 000 andeler. Disse andelene er igjen fordelt på de cirka 120 unike eiendommene langs elva. Nå er andelene fordelt ut fra hver eiendoms antall elvemeter. Når det har gått fem år, vil fangst per eiendom tas med i beregningen. Andelsberegningen vil være sånn at fangst utgjør 75% av beregningen, og elvemeter vil utgjøre de resterende 25 % av andelsberegningen.
Videre har Jordskifteretten vurdert at fangstene i dagens sjøsone, Nedrevann og Øvrevann, Vuollajohka og elvestrekningene oppstrøms Øvrevann er store i utstrekning, men representerer marginalt med fangst. Eiendommene i disse områdene er derfor begrenset til 500 andeler. De resterende 9 500 andelene er fordelt på eiendommene i nåværende soner 1 - 4.
Hvordan er FeFo representert i LF?
FeFo har per nå 5 181 av 10 000 andeler i Lakselva. Jordskifteretten har satt en begrensing på fiskerettshaverne til maksimalt å kunne representere 1/3 av lagets andeler på årsmøtet. Det betyr at vi stemmer for 3 333 andeler.
Avslutningsvis ønsker FeFo å berømme interimsstyret for den jobben de har lagt ned. Samtidig ser vi frem til samarbeidet med det nye styret.